Lee Jun Ki Romania


Join the forum, it's quick and easy

Lee Jun Ki Romania
Lee Jun Ki Romania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Two weeks - Lee Jun Ki: “Precum un nebun romantic de 32 ani, sa joc rolul unui tata a fost dificil” (Partea 1)

3 posters

Go down

Two weeks - Lee Jun Ki: “Precum un nebun romantic de 32 ani, sa joc rolul unui tata a fost dificil” (Partea 1) Empty Two weeks - Lee Jun Ki: “Precum un nebun romantic de 32 ani, sa joc rolul unui tata a fost dificil” (Partea 1)

Post by corina007 Fri Nov 01, 2013 10:47 pm

Two weeks - Lee Jun Ki: “Precum un nebun romantic de 32 ani, sa joc rolul unui tata a fost dificil” (Partea 1)
[You must be registered and logged in to see this link.] | [You must be registered and logged in to see this link.]
[You must be registered and logged in to see this image.]

Nota traducatorului: interviurile lui Lee Jun Ki nu se termina niciodata! In partea 1 a interviului sau cu TV Report, Lee Jun Ki vorbeste despre scurta sa intalnire cu moartea, ridicolul din Two Weeks, ce se intampla pe platou, “rivalitatea” sa cu Park Ha Sun pentru fiica lor de pe ecran si este apreciat de catre reporter.

Au trecut 2 saptamani de cand s-a terminat drama de miercuri si joi a MBC TV “Two Weeks”. Lee Jun Ki inca nu-l poate lasa pe Jang Tae San sa plece. Poate era prea cufundat in rol, el simte si acum un mare gol și chiar se simte deprimat. “Emotiile par sa fi fost afectate in aceste 2 saptamani. Mai degraba decat o senzatie de reintinerire odihnindu-ma acasa, ma simt neglijat si respins. A trebuit sa traiesc ca si Jang Tae San in ultimele luni si am devenit atasat de ‘Two Weeks’.”
El spune “Am gasit energie prin acordarea de interviuri. Interviurile ma vindeca. Ma simt mai degraba apologetic pentru ca vorbesc atat de entuziasmat si hoinaresc de unul singur."
De la inceputul pana la sfarsitul interviului el a continuat sa multumeasca reporterilor, lucru diferit fata de alti actori. Parea sa dea interviul nu pentru ca a trebuit sa o faca, ci pentru ca el personal a vrut sa faca acest lucru. Cand este intrebat ceva, el da un raspuns lung, fara oprire. Este evident entuziasmul sau de a vorbi mai mult in scopul de a ajuta reporterii sa-si faca treaba.
Sa joc rolul tatalui a fost mai dificil decat in scenele de actiune.

[You must be registered and logged in to see this image.]


“Two Weeks” este o drama despre Jang Tae San care fuge timp de 2 saptamani ca sa-si salveze fiica. Lee Jun Ki care a jucat rolul lui Jang Tae San a trebuit sa fuga, sa se rostogoleasca si sa fie ranit in tot felul de incercari. Oamenii chiar i-au spus “cea mai grea drama a lui Lee Jun Ki”. Dar Lee Jun Ki a zambit si a spus “N-am fost singurul care am suferit”. Personalul s-a obosit mult deoarece ei au trebuit sa indure conditii nefavorabile. Asta a fost ceva interesant, ceva ce am vrut sa fac.”
Mai mult decat atat, Lee Jun Ki este renumit deoarece nu foloseste dubluri si face el insusi toate lucrurile obositoare si periculoase. In schimb, personalul a fost ingrijorat pentru el. Lee Jun Ki isi dezvaluie motivele pentu asta “Daca folosesc dubluri, audienta probabil n-o va gasi interesanta. Mandria mea, de asemenea, imi spune ca ar trebui s-o fac eu. Imi doresc sa devin un actor flexibil, care poate face totul de unul singur.”
Dar au existat scene care l-ar putea face chiar si pe un expert de actiune sa se gandeasca ca va urma sa moara. Asta ar fi scena cu repezisul (rau care curge foarte repede). El a descris scena viu ca si cum si-ar aminti clar.
“A fost o scena in care puteam fi luat de curent. As fi putut muri in acel mod. A fost o situatie in care nu se putea folosi nici macar minimul de echipament de siguranta. Curentul a fost foarte puternic. Chiar daca scena ar fi putut fi realizata cu o dublura, am terminat prin a o face deoarece mi-am dorit s-o fac. N-am putut respira aproximativ 50 secunde odata ce-am ajuns in curent. Inainte sa inceptsa filmez scena, ma gandeam cum ar putea cineva sa moara luat de val, atunci am realizat ca intr-adevar se poate muri din asta. Personalul, in mod firesc a crezut ca am jucat foarte bine, asa ca nu m-am putut duce sa le spun ca am crezut ca voi muri. Atunci am realizat ca daca m-as rani din cauza ambitiei mele, s-ar termina incomod pentru toata lumea. Ca actor principal, ar trebui sa port responsabilitatea si sa am grija de mine.”
Asemenea entuziasm a lui Lee Jun Ki poate fi vazut si la TV. Datorita acestui lucru, Lee Jun Ki a primit laude pentru redescoperirea sa prin “Two Weeks”. Totusi, nu se astepta la acest tip de reactie. “Inca nu pot uita ziua primei difuzari. Nu am putut urmari primul episod deoarece am filmat in munti intreaga noapte. Asa ca am cautat pe internet si m-am uitat la comentariile jurnalistilor si raspunsurile de pe forum. Reporterii, telespectatorii si fanii m-au complimentat. Inca imi amintesc cand strigam URA in varful muntelui.”
Lee Jun Ki a meditat mult si greu daca sa joace in “Two Weeks”. El era ingrijorat daca ar fi capabil sa joace rolul tatalui deoarece nu este casatorit si nici nu are multa experienta in intalniri. El eventual ar fi luat decizia datorita increderii scenaristei So Hyun Kyung.
“Am spus ca n-o pot face cand am primit scenariul. Cand am vazut scenariul pentru primul episod, ma intrebam daca as putea intelege o persoana de 32 ani cu o fiica. Chiar daca as fi facut-o bine, daca nu ma pot ridica asteptarilor, atunci voi lua o pauza pentru o lunga perioada de timp, deoarece m-am gandit ca acest proiect va fi o lovitura mare pentru mine. Seniorul Son Hyung Joo a jucat incredibil de bine ca tata in ‘The Chaser’, si cum as putea eu, un prost care n-are nici macar intalniri, sa stiu cum sa joc partea mea? Dar scenarista So Hyun Kyung a continuat sa ma sune. Asa ca m-am intalnit cu ea si din momentul in care am pasit inauntru, ea a continuat sa-si explice munca in detaliu. Ea a spus cu incredere si perfect, ‘Asta-i diferit fata de ce ar putea face Seniorul Son Hyung Joo. Ar fi minunat daca doar ai avea incredere in mine si m-ai urma. Asta il poate modela si schimba pe Lee Jun Ki.’ Asa ca am terminat prin a ma gandi indelung, chiar si cand am ajuns acasa. Dupa 2 zile, am sunat-o si i-am spus ca sunt de acord.”

Scenarista So Hyun Kyung nu a tinut pentru ea laudele si criticile la adresa lui Lee Jun Ki. Datorita acestui lucru, Lee Jun Ki a fost capabil sa fie mai alert si implicat in rolul sau. “Pe parcursul citirii scenariului, nu a fost usor sa ma desprind de o pagina. M-am autocriticat ca fiind un actor care nici macar n-a citit scenariul si m-am simtit mic. Dupa premiera, scenarista a monitorizat fiecare episod si mi-a trimis mesaje spunand ‘Jun Ki-sshi (Dle Jun Ki), nu este suficient, exagerezi’. Desi ea poate parea exigenta, m-a facut sa fiu mai determinat. Ea, de asemenea, m-a ajutat sa tin pasul cu ritmul regizorului in timpul filmarilor..”
[You must be registered and logged in to see this image.]
“Two Weeks” potrivit lui  Lee Jun Ki

Povestea din “Two Weeks” este foarte solida. Nu am nici-o obiectie despre asta. Fiind o poveste stabilita in timpul limitat de 2 saptamani, aceasta are niste scene care ii va face pe oameni sa-si incline capul. Pe masura ce povestea se desfasoara, Jang Tae San, care nu poate fi ucis, devine mai destept pe zi ce trece, devine un superman care este capabil sa faca orice. Au fost, de asemenea si momente in care Jang Tae San a fost chiar mai inteligent decat procurorul de top al politiei Park Jae Kyung. Lee Jun Ki recunoaste acele parti si accentueaza acele “articole dramatice (elemente necesare pentru un efect)”.
“Urmarind-o ca o drama, Jang Tae San a fost atat de disperat. El trebuia sa supravietuiasca si sa se elibereze de acuzatia de crima. Din punctul de vedere al procurorilor, chiar daca ei puteau veni cu idei, ei se pare ca adunau idei de la Tae San. Procurorii il ascultau pe Tae San nu pentru ca erau nefolositori. In aceasta scurta perioada de timp, au fost multe lucruri pe care procurorii au trebuit sa le abordeze cu atentie si sa investigheze. Ma intreb cat de bine ar fi fost daca show-ul ar fi fost realist si Tae San ar fi fost de acord cu tot ce dorea.”
El a ras si a dezvaluit ca el si Kim So Yeon s-au ciondanit care are mai multe replici . “So Yeon noona chiar a avut multe replici de spus. Deci spunandu-i sa plece ca sa se odihneasca ar trebui sa se aplice si pentru mine, nu? Desi scenaristul n-a intarziat sa ne dea scenariul, este nevoie de timp sa faci un scenariu complet al unui episod ca sa poata fi lansat, astfel noi vom fi aprigi in a memora pana in ultimul moment. Noi glumeam ca daca am fi studiat atat de mult ca acum, am fi absolvit Seoul National University (ca absolvent de drept) .” (rasete)
In show, scena in care Jang Tae San o recunoaste pe fiica sa Seo Soo Jin dintr-o privire a fost de inteles, dar nu destul de realist. Lee Jun Ki a dezvaluit ce gandeste despre asta, “Deoarece i s-a spus ca are o fiica, el a fost plin de ingrijorare si emotii, asa ca trebuie sa aibe un sentiment ca a vazut-o pe Soo Jin.” Lee Jun Ki a explicat ca momentul in care Jang Tae San avut primele sale sentimente ca un tata au fost foarte dificile. “In timp ce jucam ca tata, am discutat foarte mult cu directorul. Era nevoie de a crea un sentiment corect de unire, asa ca expresiile au fost foarte detaliate. Diferitele tipuri de sentimente subtile trebuiau sa se exprime. A trebuit sa joc gandindu-ma cum m-as simti daca fiica mea ar fi in fata mea si sentimentul de atractie reciproca fata de cea din carnea si sangele meu. Episodul 1 si 2 au fost chiar dificile, deoarece ambele episoade ar explica ce fel de persoana era Jang Tae San. De la prima citire a scenariului, am facut multe eforturi care mi-au permis sa ma concentrez si sa creez caracterul lui Jang Tae San.”
Totusi, modul de a interpreta a lui Lee Jun Ki a fost diferit  fata de ingrijorarile sale si a adus surprize de fiecare data. A fost dificil sa gasesc stangacie si necunoastere in Lee Jun Ki ca tata. El a depasit asteptarile. Cele mai memorabile scene ale lui Lee Jun Ki au fost cele in care si-a aratat dragostea lui ca tata. Seriozitatea sa actoriceasca a facut chiar si personalul sa planga.
“Este foarte dificil atunci cand personalul plange in tacere in timpul filmarilor. Dar asta s-a intamplat de 3 ori in aceasta productie. A fost aceasta scena unde am privit cum sangele meu curge in Soo Jin in timpul transplantului de maduva osoasa. Nu era nici-o cale de a juca, doar sa “privesc”. Dar a existat acest sentiment care a venit pe neasteptate și chiar regizorul a fost surprins. In timpul acelei scene, scena unde Soo Jin mi-a urat ‘La multi ani’, si scena unde am strigat in timp ce-l imploram pe Han Chi Gook, directorul de camera, directorul si directorul de imagine au plans. Chiar si personalul de la lumini avea ochii in lacrimi. A fost minunat sa ai astfel de sentimente autentice in timp ce filmezi si raman gravate in memoria mea.”
Lee Jun Ki era chiar afectuos privind copilul actor Lee Chae Mi care joaca rolul fiicei lui. El arata zambetul parintesc ori de cate ori era mentionat numele Lee Chae Mi. Lee Jun Ki era plin de lauda pentru ea, “Ea este adevaratul actor principal in drama noastra. Reactiile ei feedback au fost foarte utile pentru mine.” Lee Jun Ki chiar a muncit din greu si a luat masuri, facand daruri pentru a castiga inima lui Lee Chae Mi. El si Park Ha Sun, care a jucat-o pe mama a lui Lee Chae Mi, au fost zvonuri ca s-au certat cu inversunare pe Lee Chae Mi. “Ha Sun si Chae Mi au fost mereu impreuna, zilnic. Tot ce am facut eu in fiecare zi a fost sa ma gandesc la ea, si ma gandeam ca ar trebui sa cumpar ceva pentru ea. Nu a fost chiar un razboi, dar cred ca eu am fost castigatorul. Chae Mi mi-a trimis un mesaj vocal spunand ‘Mi-e dor de tati Lee Jun Ki si de mami Park Ha Sun.’” Lee Jun Ki chiar a cumparat un imens ursulet pentru Lee Chae Mi. “A fost etapa finala, dar Lee Chae Mi nu si-ar deschide inima pentru mine. Am crezut ca un cadou mare ar fi bun, asa ca i-am dat un urs imens. Mai mult decat atat, am continuat sa ma gandesc la ea in timpul filmarilor asa ca a fost pacat sa fie separat de ea. O amintire speciala era necesara. Desi i-am spus ca voi cumpara 100 de caracatite prajite pentru ea, nu era o idee noua deoarece Ha Sun deja le cumparase.” (rasete)
“Two Weeks” s-a terminat cu un final deschis. Desi Tae San a salvat-o pe fiica sa Soo Jin, el si-a parasit insa familia. In ultimii 8 ani, el a trait ca tata doar pentru 2 saptamani. Finalul a lasat sa se inteleaga ca se va intoarce ca un tata mai bun in viitor. De fapt, scenarista So Hyun Kyung l-a intrebat pe Lee Jun Ki cum ar vrea sa termine ultimul episod. Lee Jun Ki a putut uita acel moment, deoarece dificila scenarista So Hyun Kyung, pe care o respecta atat de mult, efectiv l-a recunoscut ca “Jang Tae San”.
“Scriitorul m-a intrebat pe mine. Din punctul de vedere a lui Lee Jun Ki, ar fi bine daca am fost convingator ca Jang Tae San. Asta ar fi cea mai mare consolare a mea. Desi m-am gandit ca ar fi bine daca Jang Tae San ar muri, scenarista s-ar necaji. Fiind coplesit de tristete, ar aduce, de asemenea, o mare suferinta publicului si ar putea deveni o povara. Ea a intrebat cum ar simti Jun Ki un final care aduce speranta de viata si de vindecare a publicului. Am spus ca voi respecta dorintele scriitorului, bineinteles. Datorita acestui lucru, am avut incheierea ideala pentru spectacol.”

Cu alte cuvinte, jocul lui Lee Jun Ki a fost recunoscut de catre audienta, de catre personal, director si chiar de scenarista So Hyun Kyung. Aceste complimente pot fi considerate ca recompensa pentru cele 3 luni de munca grea. Cu siguranta, daca n-ar fi fost Lee Jun Ki, personajul Jang Tae San nu s-ar fi jucat cu asemenea farmec.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Sursa:[You must be registered and logged in to see this link.]
Source: ‘투윅스’ 이준기 “32세 연애바보의 아빠 연기, 어려웠죠” (인터뷰1)
[You must be registered and logged in to see this link.]

Traducerea :  aluca (Adriana Luca)
corina007
corina007
Administator
Administator

Mesaje : 134
Data de inscriere : 2012-02-26
Varsta : 57
Localizare : Bucuresti

Back to top Go down

Two weeks - Lee Jun Ki: “Precum un nebun romantic de 32 ani, sa joc rolul unui tata a fost dificil” (Partea 1) Empty Re: Two weeks - Lee Jun Ki: “Precum un nebun romantic de 32 ani, sa joc rolul unui tata a fost dificil” (Partea 1)

Post by flory_junki :) Sat Nov 02, 2013 8:42 pm

Multumim pentru traducere si postare, fetelor :*
flory_junki :)
flory_junki :)
Forum Fondator/ Administrator
Forum Fondator/ Administrator

Mesaje : 998
Data de inscriere : 2010-11-26
Varsta : 36
Localizare : Timisoara

https://leejunkiromania.forumotion.com

Back to top Go down

Two weeks - Lee Jun Ki: “Precum un nebun romantic de 32 ani, sa joc rolul unui tata a fost dificil” (Partea 1) Empty Re: Two weeks - Lee Jun Ki: “Precum un nebun romantic de 32 ani, sa joc rolul unui tata a fost dificil” (Partea 1)

Post by bya_jun ki Mon Nov 11, 2013 8:56 am

Multumim pentru traducere si postare <3
bya_jun ki
bya_jun ki
Fani adevarati
Fani adevarati

Mesaje : 458
Data de inscriere : 2011-03-20
Varsta : 27
Localizare : Motru

Back to top Go down

Two weeks - Lee Jun Ki: “Precum un nebun romantic de 32 ani, sa joc rolul unui tata a fost dificil” (Partea 1) Empty Re: Two weeks - Lee Jun Ki: “Precum un nebun romantic de 32 ani, sa joc rolul unui tata a fost dificil” (Partea 1)

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum