Lee Jun Ki Romania


Join the forum, it's quick and easy

Lee Jun Ki Romania
Lee Jun Ki Romania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Final misterios pentru ”Iljimae”?

+4
Tudo-Ry
ioana ishogai
flory_junki :)
Anna
8 posters

Go down

Final misterios pentru ”Iljimae”? Empty Final misterios pentru ”Iljimae”?

Post by Anna Sat Jan 08, 2011 11:20 am

Credeți că răzbunarea lui Iljimae a fost dusă până la capăt?
Anna
Anna
Traducător
Traducător

Mesaje : 116
Data de inscriere : 2010-12-19
Varsta : 42
Localizare : Galati

http://www.flixster.com/user/dumitrascuanna

Back to top Go down

Final misterios pentru ”Iljimae”? Empty Re: Final misterios pentru ”Iljimae”?

Post by flory_junki :) Sat Jan 29, 2011 1:52 am

sigur a fost dusa pana la capat...dar finalul e chiar misterios..moare Iljimae sau nu moare? voi ce credeti?
flory_junki :)
flory_junki :)
Forum Fondator/ Administrator
Forum Fondator/ Administrator

Mesaje : 998
Data de inscriere : 2010-11-26
Varsta : 36
Localizare : Timisoara

https://leejunkiromania.forumotion.com

Back to top Go down

Final misterios pentru ”Iljimae”? Empty Re: Final misterios pentru ”Iljimae”?

Post by ioana ishogai Sat Jan 29, 2011 10:27 am

Iljimae nu moare. De ce cred eu ca nu moare:
1. Iljimae a fost ranit cu propria sabie, care se stie ca nu era ascutita;
2 .nimeni nu a spus ca a vazut vreodata trupul neinsufletit al lui Iljimae;
3. episodul 1 incepe practic de unde a ramas povestea in episodul 20, cu intoarcerea lui Iljimae.
4. personajele care cunosc identitatea lui Iljimae par complice cand vorbesc despre moartea lui, prea insista ca e mort, si fac asta ca sa-l protejeze, deoarece toti stiu ca el traieste. Cred ca pustiul Kedong, un soi de Yong Ee in miniatura, a spus adevarul: Iljimae a fost ranit si s-a ascuns in munti, ajutat de fratele lui mai mare, Ja Dol.
Chiar si Joon Gi a spus intr-un interviu ca personajul nu moare.
ioana ishogai
ioana ishogai
Moderator
Moderator

Mesaje : 881
Data de inscriere : 2011-01-23

Back to top Go down

Final misterios pentru ”Iljimae”? Empty Re: Final misterios pentru ”Iljimae”?

Post by Anna Sat Jan 29, 2011 11:51 am

Sunt perfect de acord cu tine, Ioana. Mă bucur că topicul deschis de mine dă curs răspunsurilor voastre.
Știm cu toții că ”Iljimae” este poate cea mai apreciată dramă în care a jucat Jun Ki și poate că și merită. Eu rămân la părerea că ”Time Between Dog and Wolf” este mult mai bine urzit din punct de vedere regizoral, mult mai bine închegat din punct de vedere al epicului. Oricum, în ambele filme, Jun Ki ”îmbracă” bine ”hainele personajului”, oferindu-i autenticitatea de care are nevoie ca să placă chiar și celui mai pretențios dintre privitori.
Tot privitor la Iljimae...i-aș reproșa superficialitatea cu care a fost tratată povestea de dragoste, iar finalul în această privință este oarecum în plop. Trag concluzia că Yong Ee a sacrificat iubirea în favoarea destinului său robin hoodian. Oare de ce? Să fie oare pentru că planul său de a-l înlătura pe împărat a eșuat? (știm bine că împăratul nu a abdicat, așa cum a promis, a rămas pe tron, bântuit de teama că Iljimae se va intoarce pentru a-l ”trage de urechi” că nu s-a ținut de cuvânt)
Anna
Anna
Traducător
Traducător

Mesaje : 116
Data de inscriere : 2010-12-19
Varsta : 42
Localizare : Galati

http://www.flixster.com/user/dumitrascuanna

Back to top Go down

Final misterios pentru ”Iljimae”? Empty Re: Final misterios pentru ”Iljimae”?

Post by ioana ishogai Sat Jan 29, 2011 12:11 pm

Iljimae este cea mai apreciata drama in care a jucat Joon Gi, cel putin in Coreea, pentru ca Time Between Dog and Wolf si Hero nu au fost prea apreciate.
Si eu cred, ca si tine Anna, ca povestea sau povestile de dragoste din viata lui Iljimae/Young Ee ar fi putut fi dezvoltate, dar cred ca ai dreptate, planurile lui Iljimae sunt mai importante decat iubirea. Din cate am vazut eu, nici Bong Soon, nici cele doua mame ale lui nu par sa stie ca el este in viata, asta pentru binele lor.
ioana ishogai
ioana ishogai
Moderator
Moderator

Mesaje : 881
Data de inscriere : 2011-01-23

Back to top Go down

Final misterios pentru ”Iljimae”? Empty Re: Final misterios pentru ”Iljimae”?

Post by Tudo-Ry Tue Mar 29, 2011 3:58 pm

@ ioana ishogai multumesc pentru explicatie .Chiar eram in dubii cu finalul serialuli.
Dar Kedong este fiul lui Dan Ee si al lui Soe Dol ?
Tudo-Ry
Tudo-Ry
Membru
Membru

Mesaje : 6
Data de inscriere : 2011-03-29

Back to top Go down

Final misterios pentru ”Iljimae”? Empty Re: Final misterios pentru ”Iljimae”?

Post by ioana ishogai Tue Mar 29, 2011 6:42 pm

Cu placere, Tudo-Ry :) Da, Kedong este fiul lui Soe Dol cu Dan Ee. Iti amintesti ca atunci cand Soe Dol l-a adus acasa pe Geom, a vrut sa-l numeasca Kedong - stii traducerea :), dar apoi l-au numit Young Ee. Dan Ee trebuie sa fi facut asta in amintirea sotului ei.
ioana ishogai
ioana ishogai
Moderator
Moderator

Mesaje : 881
Data de inscriere : 2011-01-23

Back to top Go down

Final misterios pentru ”Iljimae”? Empty Re: Final misterios pentru ”Iljimae”?

Post by spriamarierose18 Fri Jun 03, 2011 5:09 pm

Serialul a preluat din cinematografia vestica doi eroi, pe Robin, cum bine a observat Anna, dar si pe Zorro, eroul mascat al Californiei. Poate chiar mai mult pe Zorro, fiind mai spectaculos si mai "EROU" De aici finalul cu multe intrebari...Dupa parerea mea, Omul a fost ranit de moarte, dar EROUL a continuat sa traiasca. Indiferent ce s-a intamplat cu el, Legenda numita Iljime, s-a nascut si a continuat sa ramana vie peste ani. Coreenii au reusit sa creeze un erou la fel de credibil si spectsculos si evident fermecator, ca si eroul californian...
Nu cred ca ma voi uita vreodata la Intoarcerea lui Iljimae, din clipurile vazute, actorul acela e lipsit de carisma sa nu mai vorbesc de farmec ( si aici ma refer la farmecul irezistibil al lui Jun Ki, ce nu stiu daca poate fi egalat...).
spriamarierose18
spriamarierose18
Fani adevarati
Fani adevarati

Mesaje : 110
Data de inscriere : 2011-04-21
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca

Back to top Go down

Final misterios pentru ”Iljimae”? Empty Re: Final misterios pentru ”Iljimae”?

Post by Evelyna Sat Jun 04, 2011 10:45 am

am plans cand sa terminat....intradevar farmecul lui nu poate fi egalat...:X
Evelyna
Evelyna
Membru
Membru

Mesaje : 14
Data de inscriere : 2011-05-23

Back to top Go down

Final misterios pentru ”Iljimae”? Empty Re: Final misterios pentru ”Iljimae”?

Post by ioana ishogai Sun Jun 05, 2011 12:17 pm

Spriamarierose...Iljimae nu a fost inspirat de eroul Californiei. A fost realizat dupa o carte de benzi desenate, dar autorul si SBS nu s-au mai inteles, asa ca cei din urma au realizat un serial dupa un scenariu propriu, care pastra din cartea respectiva doar numele eroului...norocul lor a fost tandemul Joon Gi/Lee Mon Shik, care a facut ca serialul sa aiba un succes rasunator.

Acum, Intoarcerea lui Iljimae, este de fapt povestea acestui erou, asa cum a fost scrisa/imaginata de autor...nu-mi amintesc numele lui, care a vandut scenariul unei televiziuni rivale. Desi sunt fan Joon Gi, si nu am nici un alt actor preferat, corean sau nu, am vazut filmul respectiv si il recomand. E cu totul diferit de Iljiamae al nostru...scumpicul de Joon Gi :)
ioana ishogai
ioana ishogai
Moderator
Moderator

Mesaje : 881
Data de inscriere : 2011-01-23

Back to top Go down

Final misterios pentru ”Iljimae”? Empty Re: Final misterios pentru ”Iljimae”?

Post by Deea Wed Jun 22, 2011 11:05 pm

eu raman la Iljimae [You must be registered and logged in to see this image.] ....nu imi place intoarcerea lui Iljimae ...fidela only to Junki oppa Iljimae [You must be registered and logged in to see this image.]
Deea
Deea
Membru
Membru

Mesaje : 49
Data de inscriere : 2011-06-14
Varsta : 33
Localizare : Romania ,Oradea

Back to top Go down

Final misterios pentru ”Iljimae”? Empty Re: Final misterios pentru ”Iljimae”?

Post by Dianavasi82 Fri Jun 24, 2011 8:13 am

Cand Lee Jun Ki va iesi din armata eu as vrea sa continue serialul dar cu aceiasi actori.
Dianavasi82
Dianavasi82
Fani adevarati
Fani adevarati

Mesaje : 491
Data de inscriere : 2011-06-15
Varsta : 41
Localizare : Targu Jiu

Back to top Go down

Final misterios pentru ”Iljimae”? Empty Re: Final misterios pentru ”Iljimae”?

Post by spriamarierose18 Sun Jan 22, 2012 4:57 pm

Uite ca au trecut 7 luni si-ti raspund abia acum Ioana, cand rasfoiesc forumul ( nu ma descurc pe FB si am revenit aici in familia mica dar intima a lui Jun Ki)

Raman la parerea ca Iljimae a fost inspirat din Zorro. Jocul dual pe care il face pe tot parcursul serialului, sunt caracteristice lui Zorro si nu lui Robin. Sa nu uitam ca Zorro a aparut ca personaj de nuvela in 1919 si ca personaj in film in 1920 apoi in 1925,1940, serialul din 1957-59 etc...A fost interpretat de Tyrone Power, Alain Delon...A. Hopkins, Banderas. Asiaticii, chinezii, coreenii, fiind tari inchise spre cultura "vestica" preluau subiecte, personaje, si le transformau in eroi caracteristici culturii asiatice. Iata de ce multe subiecte de filme americane se regasesc si acum in cinematografia asiatica. Pentru ca in Asia benzile desenate se vand cel mai bine, mai toate personajeje "preluate" si-au inceput ascensiunea din ele. (in mileniul 3 se mai intampla si invers dar in mai putina masura)
Sa ne intoarcem la Iljimae. Desi preluat ca ideie, a fost transformat cu dibacie intr-un erou cat se poate de autohton. Eu cred ca s-a incercat crearea lui Iljimae asa cum in 1920 a inceput legenda lui Zorro. Producatorul a incercat sa vada succesul si impactul pe piata a personajului, lasand finalul deschis si povestea de dragoste inchisa. (tipic asiatica iubirea e ceva complementar si foarte putin importanta in tari in care si azi se practica casatoriile aranjate de parinti, conform traditiei) desigur, ca serialul sa fie digerabil trebuia sa existe si o iubira imposibila.

Intoarcerea lui Iljimae nu a avut acelasi succes, drept urmare frumuselul erou s-ar putea sa ramana undeva uitat pe un raft printre alte seriale uitate.
Sunt insa convinsa ca Intoarcerea lui Iljimae nu a avut parte de o alegere buna in rolul lui Iljimae si de aici insuccesul. Din pacate asiaticii mai fac astfel de greseli, lansand la unul sau 2 ani distanta filme sau seriale cu acelasi subiect. De regula ele se dovedesc a fi reluari nereusite, care pot face mai mult deservicii unui subiect sau unui personaj emblematic.
spriamarierose18
spriamarierose18
Fani adevarati
Fani adevarati

Mesaje : 110
Data de inscriere : 2011-04-21
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca

Back to top Go down

Final misterios pentru ”Iljimae”? Empty Re: Final misterios pentru ”Iljimae”?

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum