Lee Jun Ki Romania


Join the forum, it's quick and easy

Lee Jun Ki Romania
Lee Jun Ki Romania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lee Jun Ki, actorul demn de incredere, nu are limite, ci numai provocari

Go down

Lee Jun Ki, actorul demn de incredere, nu are limite, ci numai provocari Empty Lee Jun Ki, actorul demn de incredere, nu are limite, ci numai provocari

Post by corina007 Fri Nov 01, 2013 1:19 am

Lee Jun Ki, actorul demn de incredere, nu are limite, ci numai provocari

19 octombrie 2013 



“Voi da totul". Jun ki a primit laude pentru jocul lui pasionant si emotional din serialul "Two Weeks". 

Sursa: [You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this image.]



Mai mult decat ruperea barierelor in actorie , actorul Lee Junki  nu se da inapoi si de la inaltimi mai mari.
 
In toate proiectele sale , Lee Junki a reusit intotdeauna sa se rupa de propria imagine si  sa se transfigureze perfect in personajele sale. El s-a transformat intr-un clown timid si hotarat in “Rege si Clownul”, intr-un tanar cu un puternis simt al dreptatii , in pelicula “18 Mai”, un agent NIS cu profunde cicatrici emotionale si o furie incontrolabila in “Time Between and Dog” sau in magistratul inzestrat cu o intuitie exceptionala si intelegere, in “Arang si Magistratul”.
 
  La fel a fost si in  serialul  MBC “Two Weeks” recent incheiat, unde Lee Jun Ki a avut un joc emotionant in rolul lui Jang Tae San, un pierde-vara , care tarziu descopera ca are o fetita care sufera de leucemie.
 
Desi filmarile s-au terminat,si a primit laude atat de la public cat si de la mass-media pentru un actor realist exceptional, parea sa simta un mare gol mai degraba,  decat sa fie usurat, atunci cand l-am intalnit   la un restaurant din Itaewon .
 
      “Dupa ce si-a luat adio de la zilele obositoare cu suisuri si coborasuri, lacrimile si sentimentele din acele ”Two Weeks” , nu pot pleca nici macar dupa un pahar de alcool – a spus Lee Jun Ki cu zambetul sau carismatic unic din ochii lui, "am devenit deprimat fara nici un motiv atunci cand sunt singur, de-asta sunt foarte recunoscator ca am un program plin de interviuri . "
 
 Sa joc  rolul unui tata fost mult mai greu decat scenele de actiune intense . " am fost în stare să fac acest lucru datorită Lee Chae Mi "
 
In film, Tae San  a fost programat sa doneze maduva osoasa fiicei sale, intre timp a fost acuzat de crima dar a reusit sa evadeze cu noroc in urma unui accident, toata operatiunea desfasurandu-se timp de doua saptamani, fiina urmarit atat de politie cat si de adevaratii vinovati.          .
 
Elementele de baza ca ingropatul in pamant, luptele de pe verasntul muntelui, impuscarea, saritul de pe un autobuz in miscare necesita foarte mult efort, chiar si pentru un maestru al scenelor de actiune cum este Lee Jun ki si astfel de scene nu s-au  limitat la una sau doua in acest serial .
 
" As minti daca as spune ca nu a fost obositor. Puteam avea un accident mare daca nu eram atent atunci cand am cazut in apa Dar mi-au placut intotdeauna secnele de actiune, si cred ca astfel de scene erau necesare pentru a arata situatia dura indurata de Taesan, asa ca nu am fost nefericit din cauza asta. Fanii mei spun : <sunt multe personaje pe care ai putea sa le joci, sa arati bine si sa filmezi confortabil, de ce alegi numai roluri dificile, ca Taesan?”>si le pare rau pentru mine  (rade) . Exista si membrii ai personalului care-si exprima disconfortul si care  spun <se pare ca vor fi mai multe scene dure>.. atunci cand vad numele meu printer actorii de pe lista cu distributia. Cred ca imi place mult actiunea, de-asta aleg mereu acest tip de proiecte.”


 De fapt, Lee Junki a fost mai ingrijorat pentru roulut de tata cu o fiica, mai mult decat pentru scenele de actiune. Dupa ce abia a trecut in randul celor de 30 de ani, el a fost nelinistit in privinta capacitatii lui de a interpreta pe deplin dragostea puternica a unui tata.
 
Presiunea  asteptarilor de la atatia oameni si atentia care crestea, toate acestea au disparut pana la urma, stand in picioare in fata aparatului de filmat impreuna cu copilul actor Lee Chae Mi , care a jucat rolul micutei lui fiice.
 
"  Cred ca cea care a condus  cu adevarat in “Two Weeks” a fost de fapt Chae Mi . Am fost capabil  sa ma cufund in toate sentimentele subtile ale unui tata si sa joc natural datorita lui Chae Mi. Sa joc rolul unui tata a fost o prvocare pe care am simtit-o ca pe un munte imens,  care a fost greu de depasit, asa ca am fost pe deplin fericit cand am primit laude de la telespectatori atunci cand se difuza serialul. Este usor sa te prinzi intr-un personaj atunci cand joaca intr-un gen asementor de fiecare data, dar am sentimentul de a fi trecut dincolo de limitele mele de data asta prin rolul lui Taesan. Din cauza lui Chae Mi sentimentele persistente par sa fie mai puternice ca de obicei. Corpul meu se simte amortit dupa exercitarea atator sentimente de familie si dragoste pentru o fetita si mi-e dor de sentimentul de a fi om.Pentru ca vreau sa ma eliberez repede de inima lui Taesan si sa-mi gasesc din nou orientarea, intentionez sa merg in aer liber si a ma intalnes cu oamenii.

[You must be registered and logged in to see this image.]


De la  actor debutant, care era absorbit de urmatoarele cenarii, la un “actor principal” care primeste increderea regizorilor si scenaristilor.
 
In scopul de a juca la un nivel care sa-l multumeasca, munca lui Lee Jun Ki este intr-adevar remarcabila.Chiar daca e numai o scena de actiune, el nu spune niciodata nu filmarii de mai multe ori , astfel incat sa obtina unghiul care ar arata cel mai bine pe ecran.
 
 Chiar si in  scenele emotionale, Lee Jun Ki isi va exprima active opiniile sale personale fara de regizor si scenartist. De exemplu ,desi scenariul nu contine instructiuni ca ar trebui sau nu sa planga, daca el crede ca plangand va parea mai natural cand privesti din punctul de  vedere al lui Taesan, Lee jun Ki va propune diferite tipuri de scene relevante pentru echipa de productie a filmului, cum ar fi : versiune “fara sa plang”, versiunea “plans usor” sau versiunea “plans in hohot”…etc.
 
"Stiu foarte bine ca nu sunt perfect inca ca actor. Dar chiar daca nu pot face o performanta satisfacatoare imediat, voi da absolute totul, in acest fel sa nu am nici un fel de sentiment de regret. Nu vreau sa am indoieli, cum ar fi <puteam sa fac asta intr-un unghi diferit, am putut exprima acest sentiment altfel>, lucruri care s-ar putea sa ma faca sa regret mai tarziu. De fapt mi-am facut meticulos notite, pentru a urma toate directiile de actiune din scenariul scriitorului Son Hyeon Kyung, asa ca  sa fiu in masura sa joc confortabil daca sunt suficient de hotarat. Tot ce trebuia sa fac era sa urmez instructiunile. Dar cred ca mai mult decat a juca in conditii de siguranta,, cred ca voi fi capabil sa castig mai mult ca actor  daca imi exprim suficient de bine opiniile. Am fost capabil sa exprim  toate detaliile datorita scenaristului, regizorului si personalului care au avut incredere in mine, ca actor in rolul principal”.
 
Ceea ce l-a incantat pe Lee Jun Ki cel mai mult, a fost momentul in care pana si meticulosul scenarist Son Hyeon Kyung l-a intrebat “ce fel de final ai dori?”.
 
In serial, Taesan si-a dovedit cu success nevinovatia si apoi a plecat in excursie cu Seo In Hye si fiica sa Soojin ca o familier fericita.Taesan a facut promisiunea de a fi un tata bun pentru Soojin, dar nu a putut sa se aduca pe el insusi in starea de a ii spune lui In Hye ca va ramane alaturi de ei.
 
" Personal, acesta a fost un final care mi-a placut, De fapt, la inceput m-am gandit ca ar fi fost mai trist si mai memorabil daca povestea s-ar fi incheiat cu Taesan dand totul pentru In Hye si Soojin si apoi ar fi murit. Scenaristul s-a gandit de asemena multa daca sa-l incheie in acest fel. Scenariul a fost in curs de revizuire chiar si in ultima zi de filmare; apoi dintr-o data scenaristul mi-a dat un telefon si mi-a spus : <as vrea sa aud opinia lui Lee Jun Ki, cel care i-a dat viata lui Taesan>. Dupa ce am reflectat o vreme, i-am raspuns ca un final deschis va lasa speranta  ca familia celor trei ar putea sa traiasca fericita candva  si asta le-ar oferi telespectatorilor un sentiment de vindecare. La asta scenaristul m-a intrebat daca am replici pe care as vrea sa le spun” iar eu chiar m-am suparat spunand < eu deja sunt ocupat sa-mi memorez  replicile, cum mai puteti sa-mi cereti sa si scriu scenariul?> (rade) . Asta a fost ceva ce nu mi-am putut imagina in trecut, dar fapt ca am castigat increderea unei singure persoane, m-a facut sa fiu foarte incantat ca actor.


 [You must be registered and logged in to see this image.]
 

Pozitia mea ca actor este acordata de public……vreau sa-mi aleg o comedie romantica pentru urmatorul meu proiect.
 
Desi  Lee Jun Ki detine inimile multor fani de sex feminine, se simte ca o pierdere pentru el sa-l numeasca <un tanar star foarte fierbinte>, dar este, de asemenea insuficient doar sa-l laude pentru cum joaca el singur si sa-i spuna actor veteran .
 
In ciuda faptului ca si-a inceput cariera cu un film, in afara de “Regele si Clownul “ el nu am mai avut o astfel de stralucire in oricare alt film. In schimb el si-a lasat multe dintre lucrarile sale celebre pe micul ecran. Cand am spus ca este un actor int-o pozitie ambigua, a spus calm “asa este”.
 
" Pentru ca filmele au un stil care ofera mai mult spatiu de manevra pentru interpretare si libertate de exprimare, cred ca sunt un actor care este mult mai potrivit pentru filme, decat pentru drame.Dar nu a fost sa fie, si dupa un timp de asteptare, am descoperit ca imi doresc sa joc in drame.  Filmarile pentru filme artistice se fac intr-un ritm relativ mai incet, astfel incat sa existe multiple oportunitati de invatare, dar este greu sa gasesti intensitatea sentimentelor pe care le ai atunci cand joci in drame. Dupa un timp de odihna, de 5-6 luni, eu sunt in stare sa ma intorc cu o noua imagine rapid, acesta poate fi si motivul pentru care  am sfarsit prin a alege sa joc in drame. Inca  mai astept un proiect de film care sa-mi placa foarte mult, pe care sa vreau sa-l fac, un film pe care sa-l pot face bine”.
 
 Intrebat daca si-ar dori un rol dintre filmele pe care le-a vazut, Lee Jun Ki a declarat ca e greu sa alegi unul si nu a fost in masura sa ofere un raspuns.
 
Dar din punctul de vedere al unui actor de sex masculin el spune cu un zambet amar  ca este invidious pe actori precum Lee Byung Hun , Kim Yun Seok și Ha Jung Woo , care au primit aprecieri pentru jocul lor solid si ies in evidenta in lumea filmului.
 
"Cred ca inca sunt in asteptarea unui moment potrivit. De asemenea doresc sa-mi contruiesc eu insumi o cariera bine definita ca actor si ar fi bine daca o calificare clara sau o pozitie vor veni in minte atunci cand este vorba de Lee Jun Ki. Dar acest lucru nu se poate realize pe cont propriu. Cred ca publicul larg imi va da intr-o zi pozitia corespunzatoare, recunoasterea,  daca voi continua sa-mi joc rolurile sincer si cu adevarat placut asa cum fac acum. De-asta nu intentionez sa-mi arat lacomia sau anxietatea acum. Depinde cum imi voi contrui competenta in viitor. "
 
Intrebat ce fel de proiect ar vrea să facă în continuare , Lee Junki spune "comedia romantica" fără ezitare. Desi ii plac  genuri grele, similare cu “Two Weeks”, nimeni nu stie mai bine decat Lee Jun Ki ca un actor comercial  nu se poate agata  cu incapatanare de propriile dorinte..
 
"Ma gandeam odata ca ar trebui sa fac mai multe piese de actiune cat sunt inca sanatos fizic. Dar in al doilea rand, acest lucru se aplica si melodramelor. Daca fac melodrama cand sunt mai in varsta, nu mai e melodrama, e chiar adulter ? (rade) . Cred ca fanii mei vor fi mai fericiti decat oricine altcineva. Pare ca imi pretuiesc fanii mai mult decat alti actori? Categoric.. Sunt recunoscator nu pentru ca am fani, ci pentru ca fanii mei sunt motivul pentru care eu exist. Ei sunt prietenii in care am  incredere si pe care ma bazez mai mult decat pe oricine altcineva. Daca ma simt oboist, voi gandi  <fanii mei se uita la mine> nu pot sa fiu asa oboist, nu? Daca se intampla sa fac vreo greseala fanii mei vor fi cei care se vor intrista cel mai mult , asa ca sunt atent ca sa nu pierd demintatea de a fi <actorul fanilor mei> (rade). Voi organiza in curand o intalnire cu fanii. Vreau sa ma intalnesc rapid cu ei si a primesc <vindecare> " .


[You must be registered and logged in to see this image.]






Sursa: [You must be registered and logged in to see this link.]

Traducere: corina007

 

 









[/size]
corina007
corina007
Administator
Administator

Mesaje : 134
Data de inscriere : 2012-02-26
Varsta : 57
Localizare : Bucuresti

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum